Siitä se kaikki alkoi -ensin tuli talutin, sitten toinen toistaan herkullisempia makupaloja ja sitten riitti, kun katsoi kauniisti ja sipusutteli rinnalla ja taas tuli makupala! Tämä kaikki liittyi jotenkin kesään ja siihen,
että punaiset pannat vaihdettiin "söpöhin" vaalenapunaisiin ja metsäänkin mennään tiukasti taluttimiin kytkettyinä -mitä kyllä vähän ihmettelen!
Automatkailu on ihan parasta mitä tiedän,
joten kelpaa se tämäkin minulle ja ne makupalat tetysti!
No, siitä taluttimesta vielä -kaksi kertaa sen kanssa on käyty koiranäytelyssä ja molemmilla kerroilla olen vienyt sitä erinomaisesti -Soturityttökin
on oppinut kuljettamaan talutinta hienosti ja arvatkaapas mitä -molemmilla reissuilla olemme onnistuneet saamaan talutinleikkiin mukaan myös isännän! Ollaan me vain aikamoiset siskokset -ainakin mamman mielestä!
Viime viikonloppuna sain jäädä kotiin, kun Soturityttö piipahti maakuntamatkailulla Purmonjärvellä -näin pieni tarvitsee kuulemma
vain kaksi sertiä ennen kahta ikävuotta. Kolmannesta lähden haaveilemaan sitten ensi kesänä, kun ikää karttuu riittävästi.
Tänä kesänä keskityn kannustamaan siskoja ja veljiä ja saatanpa hypätä automatkallekin, jos mukaan pyydetään! Yhdessä me kuitenkin treenaillaan -Soturityttö ja minä ja
siinä sivussa paistellaan makkaraa beaglekamujen kanssa Pirskerin laavulla. Sekin on mukavaa puuhaa ihan kaikkien mielestä!
Hyvää kesää kaikille /Mini -Astalan Yötuuli